Uczniowie – Niezłomnym

Uczniowie szkół powiatowych uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. Ze względu na pandemię, uroczystości odbyły się w różnych formach.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach  Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku uczniowie VIII klasy wzięli udział w nietypowej lekcji historii, którą poprowadził Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Przybliżył uczniom tematykę święta oraz zaprosił do obejrzenia koncertu, który odbył się 26 lutego 2021 roku. 

Koncert „Młodzi Niezłomnym” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Koncert został udostępniony on-line przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowane zostały również w Zespole Szkół Nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku – w wirtualnej formie, dostosowanej do obecnych warunków. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zaprosili gości do udziału w spotkaniu on-line, zorganizowanym na platformie Teams. Również w tym wydarzeniu udział wziął Radosław Brzózka, wspólnie z Bartłomiejem Pejo – Wicestarostą Powiatu Świdnickiego.

W ramach niekonwencjonalnej lekcji najnowszej historii Polski uczniowie m.in. obejrzeli krótkie filmy Radosława Koterskiego oraz wzięli udział w interaktywnym teście, co pozwoliło na sprawdzenie ich wiedzy. Podczas wirtualnego wydarzenia odbyło się również otwarcie wystawy prac pokonkursowych IX edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – NIEPOKONANI” 2021, który swoim patronatem objął Starosta Świdnicki Łukasz Reszka. W konkursie zgłoszonych zostało 38 prac.