fot. Powiat Świdnicki w Świdniku

„Patrz oczyma, fotografuj sercem” – 2. edycja konkursu fotograficzno-filmowego rozstrzygnięta!

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku odbył się wernisaż prac, podczas którego ogłoszone zostały wyniki II Konkursu Fotograficzno-Filmowego „Powiat Świdnicki w kadrze” pod hasłem: „Patrz oczyma, fotografuj sercem” (David duChemin).

Mówi się, że fotografowanie to malowanie światłem. Uczestnicy konkursu rzucili na powiat świdnicki wspaniały snop wysublimowanego światła w postaci swoich prac konkursowych. Bardzo za to dziękujemy. Zwłaszcza, że odbywa się to w kontekście błysków i grzmotów, które mogliśmy odnaleźć w muzyce Fryderyka Chopina, a także w kontekście światła przebijającego się zza gęstych chmur w poezji Anny Kamieńskiej, wszak w bibliotece jej imienia poezja ta wszędzie się unosi, zwłaszcza w roku setnego jubileuszu urodzin poetki. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania drugiej edycji konkursu. Zapewniamy, że tradycja ta będzie kontynuowana.

– powiedział Radosław Brzózka z Zarządu Powiatu, który wspólnie ze Starostą Świdnickim Łukaszem Reszką wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu i autorom wyróżnionych prac. W wernisażu udział wzięli również Przewodniczący Rady Powiatu w Świdniku Andrzej Mańka i Przewodniczący Rady Miasta Świdnik Włodzimierz Radek.

Za oprawę artystyczno-muzyczną podczas wydarzenia odpowiedzialny był uczeń Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, Andrzej Daniluk, który pochodzi z Kijowa. Uczy się także gry na pianinie w Świdnickim Towarzystwie Muzycznym, pod kierunkiem Dariusza Szymury. Uczestnikom wernisażu zaprezentował interpretację czterech utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii – Fryderyka Chopina.

Do udziału w konkursie fotograficzno-filmowym zgłosiło się 29 uczestników, prezentując łącznie 67 zdjęć i 5 filmów. Jury w składzie: Aneta Wysmulska-Pawlaczyk – artysta fotografik, Mariusz Kiryła – malarz i Krzysztof Lamch – grafik, po burzliwych naradach wyłoniło 6 wyróżnionych osób. Nagrodzone i wyróżnione zostały prace Wojciecha Grabowskiego, Grzegorza Króla, Zbigniewa Wiechnika, Ireneusza Wnuka, Bożeny Wysokińskiej i Marka Wysokińskiego. Prace uczestników będzie można oglądać w świdnickiej bibliotece do 5 października.