Mańka w TVP: próba niszczenia naszej kultury jest wprowadzaniem chaosu

Przewodniczący Rady Powiatu w Świdniku Andrzej Mańka oraz radny i członek Zarządu Powiatu w Świdniku Radosław Brzózka wystąpili w programie TVP 3 Lublin „To nas dotyczy”. Samorządowcy przedstawili odpowiedź udzieloną Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. RPO dopytywał o stanowisko, jakie w ubiegłym roku podjęła Rada Powiatu w Świdniku, sprzeciwiając się rozpowszechnianiu ideologii LGBT.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował do powiatu świdnickiego oraz wielu innych samorządów obszerne pismo dotyczące deklaracji na temat wolności od ideologii. Pisemnej odpowiedzi udzielił przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Mańka.

My nikomu nie chcemy niczego narzucać. Mówimy o tym, że powinniśmy żyć w wolności, że rodzina ma prawo wychowywać swoje dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Nie chcemy, żeby państwo, samorząd czy jakakolwiek instytucja publiczna wkraczała w życie prywatne. My nikogo nie pytamy o jego preferencje seksualne, kompletnie nas to nie interesuje – wyjaśniał Mańka.

Chcielibyśmy żyć po swojemu, w duchu pewnych tradycji, które są naszym dziedzictwem, które chronią wolność, porządkują świat. Nie chodzi tylko o pewne wartości religijne, ale tak się ułożyło w naszej cywilizacji, że na pewnych wartościach została nasza kultura zbudowania i ta kultura poprzez porządkowanie pewnych relacji ludzkich stwarza dla człowieka najlepsze warunki rozwoju. Próba niszczenia tej kultury, tej cywilizacji, jest wprowadzaniem chaosu i zemści się bardzo szybko i przykro na naszym życiu – powiedział przewodniczący Rady Powiatu w Świdniku.

Prowadzący program Andrzej Baryła zapytał również samorządowców o głośne w mediach sytuacje, w których niektóre samorządy, składające deklaracje podobne do podjętego w powiecie świdnickim stanowiska, traciły współpracę z partnerskimi samorządami z krajów zachodnich. Na ten temat wypowiedział się Radosław Brzózka:

To jest sygnał, który pokazuje, że te nasze stanowiska powinny tym bardziej być nagłaśniane i podejmowane w kolejnych samorządach czy innych środowiskach społecznych. Te stanowiska pokazują, co Polacy myślą o rodzinie, o wychowaniu w szkole – i nie myślą źle, myślą bardzo dobrze. A kiedy wypowiemy to, co cenimy, co jest dla nas ważne, to też będziemy mieli okazję odkłamać to wielkie nieporozumienie. Próbuje nam się przypiąć łatkę tych, którzy tworzą jakieś strefy wrogie dla jednej czy drugiej grupy.

Program „To nas dotyczy” z udziałem Andrzeja Mańki i Radosława Brzózki można obejrzeć TUTAJ.