Dzień sztuki, nowa pasieka i wizyta Kuratora Oświaty w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kozicach Dolnych

Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty odwiedziła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kozicach Dolnych. Wyjątkowemu gościowi towarzyszyli też Radosław Brzózka i Mirosław Król z Zarządu Powiatu w Świdniku.

SOSW w Kozicach Dolnych mieści się w zabytkowym dworku otoczonym malowniczym parkiem. Ogromna przestrzeń i bliskość przyrody doskonale wpływają na jakość pracy z dziećmi niepełnosprawnymi w stopniu znacznym i głębokim. Pani Kurator podczas wizyty uczestniczyła w zajęciach z wychowankami ośrodka pod hasłem „Dzień sztuki”, dzięki czemu miała okazję zapoznać się ze specyfiką placówki oraz obejrzeć profesjonalne wyposażenie, jakim dysponuje.

– Ta placówka ma wiele z poważnych atutów i zalet, począwszy od profesjonalizmu zatrudnionych tu osób, po jej usytuowanie w miejscu niezwykle urokliwym, w otoczeniu przyrody. Piękny, zabytkowy budynek, który jednocześnie jest funkcjonalny dla zadań, które są tutaj realizowane i ta kameralność stwarzają niezwykle wartościowe miejsce. Bardzo się cieszę, że są takie miejsca w województwie lubelskim, że takie miejsce jest tu, że organ prowadzący, jakim jest Starostwo Powiatowe w Świdniku, dołożył tak wielu starań, by to miejsce właśnie takim się stało. To jest przykład dobrej współpracy pomiędzy organem prowadzącym a dyrekcją szkoły, pracującymi tu osobami, a także rodzicami dzieci – skomentowała wizytę Pani Kurator Teresa Misiuk.

W programie wizyty przewidziano również spacer po urokliwym parku otaczającym ośrodek, w którym od niedawna są trzy ule pszczele. To wynik współpracy placówki w ramach akcji „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, zainicjowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

W trakcie spotkania przewidziano również akcent historyczny. W świetlicy szkolnej Mirosław Król – były Starosta Świdnicki, obecnie członek Zarządu Powiatu Świdnickiego, historyk z zawodu i pasji – opowiedział gościom o dziejach Kozic Dolnych i dworku, w którym mieści się ośrodek, a także o historii Józefa Franczaka „Lalka” – ostatniego partyzanta II Rzeczypospolitej. SOSW w Kozicach Dolnych rozważa przyjęcie imienia bohatera związanego z miejscem funkcjonowania placówki. Na ten temat wypowiedziała się Pani Dyrektor ośrodka Elżbieta Gauda:

– W tym roku podjęliśmy pierwsze kroki, czyli powołany został komitet. Staramy się o patronat naszego lokalnego bohatera i chcemy, żeby był to Józef Franczak, który był Żołnierzem Wyklętym i jak wiemy, przez wiele lat jego historia była piętnowana. Uważam, że zasługuje on na to. Nasza placówka jest miejscem, które w środowisku lokalnym nie do końca było akceptowane i uważam, że ten właśnie patron będzie odpowiednią osobą.

Na temat kształcenia specjalnego w powiecie świdnickim wypowiedział się Radosław Brzózka:

– Na terenie powiatu mamy dwa świetnie uzupełniające się ośrodki szkolno-wychowawcze. Jeden z nich, ten w Kozicach Dolnych, to ośrodek kameralny, który specjalizuje się w pracy z dziećmi, które mają dość skomplikowane potrzeby edukacyjne. Nieco inaczej wyspecjalizowany jest ośrodek w Świdniku. Ośrodek w Kozicach Dolnych, ze względu na to, że jest miejscem niedużym, a jednocześnie otoczonym pięknym parkiem oraz olbrzymią przestrzenią, okazuje się często spełniać oczekiwania i potrzeby tych młodych ludzi, którzy nie mogli się odnaleźć w innych miejscach.

Reportaż ze spotkania w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kozicach Dolnych można obejrzeć w wydaniu Panoramy Lubelskiej TVP3 Lublin z 29 września 2020 r.